Activități

Background

Southeastern Transylvania is a living historic landscape, with intact ecology,  in which farming and biodiversity are in equilibrium - perhaps unique in lowland Europe. It supports many rare habitats and fauna and flora species including some of the most significant areas of wildflower-rich grasslands in Europe. This is a man-made semi-natural landscape , the result of good husbandry over hundreds of years and the source of income for thousands of farmers today. Only local people can conserve this unique area successfully.

Threat

This landscape is threatened by poor rural incomes, abandonment or intensification of land use, and lack of awareness of the value of the area. Measures to conserve the biodiversity of the area will only succeed if developed and carried out in close cooperation with local people, so that local communities support them, and benefit from them.

Response: a range of practical projects responding to the threats to the landscape and to its small-scale farming communities

Fundatia ADEPT is implementing a broad range of conservation and rural development projects aimed at practical conservation linked to local economic and social benefits. Measures are described under the following sections:
BiodiversityBiodiversity: field surveys of habitats and species led to inclusion of the area in the EU’s Natura 2000 network. We are now examining relationships between traditional farming systems and wildlife in the project area, significant for conservation at European level.
FarmingFarming: developing incentives so that local people benefit from biodiversity conservation, including practical and effective agri-environment measures suited to the area, and grants based on recognition of the landscape as Natura 2000 and High Nature Value.
Local productsLocal products & Tourism. Developing a brand linked to the high biodiversity image of the area will help the local economy. We are promoting good standards and marketing to add value to food and other local products including responsible rural tourism.
CommunityCommunity. We are developing training courses and public awareness   programmes: books, school programmes, posters, newsletters and village festivals, essential to gather local support for conservation and understanding of its potential economic benefits.
BiodiversityEducație: Școala din Angofa - un proiect despre și pentru natură
Obiectivele principale ale proiectului sunt dezvoltarea capacității de cunoaștere și înțelegere a mediului înconjurător, precum și stimularea curiozității pentru investigarea acestuia și formarea și exersarea unor deprinderi de ingrijire si ocrotire a mediului înconjurător, în vederea educării unei atitudini pozitive față de acesta. Fundația ADEPT Transilvania va folosi școala abandonată din Angofa ca centru educațional pentru copiii din satele din zona Sighișoara – Târnava Mare, în special pentru copii din medii defavorizate și copii cu dizabilități.
În acest moment nu există astfel de școli dedicate mediului înconjurător, acest proiect venind să umple acest gol.
În cadrul proiectului vom organiza cursuri de cunoașterea mediului cu cel puțin 1.000 de copii anual, copii din zonă, din cele 8 comune cu care avem deja activități derulate împreună în cursul celor 12 ani de activitate, pe baza materialelor științifice elaborate de colaboratorii ADEPT (universități de prestigiu din țară și străinătate). Echipamentele inovatoare vor permite desfășurarea acestor cursuri și cu grupuri de copii cu deficiențe de auz sau vedere.
Cunoașterea mediului va avea beneficii indirecte asupra atitudinii copiilor față de învățare, în general, față de comunitate, societate și față de adoptarea unui stil de viață sănătos și responsabil.

Despre ADEPT

Fundaţia ADEPT

Activități

Echipa noastră

Noutăţi

12.12.2013 SMSFF câștigă CAP Communication Awards 2013  Detalii...

Toate titlurile ştirilor

rule

Un ecosistem ruralecosystem

Un ecosistem intact într-un peisaj rural semi-natural reprezintă un lanț neîntrerupt dintre natură, societate și economie.

ADEPT identifică aceste verigi esențiale și
le consolidează prin consultanță, sprijin practic și
acces la surse de finanțare.

rule