Încurajarea vizitatorilor: Discover Tarnava Mare

Deși faptul că agricultura va rămâne în mod cert motorul pentru conservarea naturii în zona satelor săsești, potențialul agro-turistic al zonei este uriaș și oferă o sursă alternativă de venit ideală pentru localnici, putând deveni sustenabilă cu un management adecvat. Dezvoltarea turismului trebuie să aibă un impact minim și menținută la o scară relativ redusă, astfel încât să nu dăuneze biodiversității și atmosferei aparte ce caracterizează această regiune.

Spațiile de cazare rurale creează un potențial aparte de a lega satele una de alta pe ruta vechilor poteci pe jos, călare, cu bicicleta sau cu tradiționala căruță cu cai. Turismul va deschide noi piețe pentru multe produse locale și va oferi un spatiu de desfășurare a măiestriilor și îndeletnicirilor oamenilor din zonă.

brand image Fundatia ADEPT, with other Local Action Group partners, is establishing the Tarnava Mare Tourist Association, under the name Discover Tarnava Mare, which will promote responsible tourism across the Tarnava Mare area: see www.discovertarnavamare.org.

This website provides information, in English and Romanian, for people interested in visiting the area, and for those interested in obtaining the special local products of the area. This link between the landscape and the small-scale farming communities, and the market (customers for recreation, and food) is essential to the long-term survival of the area.

Centru de Informare Turistică

ADEPT a deschis un Centru de Informare Turistică în Saschiz pentru a veni la întâmpinarea turiștilor cu informații despre regiune și pentru a ajuta la cazarea lor în zonă. Instruirea și marketingul pentru promovarea dezvoltării rețelei existente de pensiuni este un mod ideal de a aduce venituri suplimentare pentru localnici, mai ales pentru femei.

Centru de Informare Turistică furnizează informații turiștilor despre accesul spre zona Târnava Mare dinspre marile orașe ale țării, despre rute feroviere și aeroporturi, despre activitățile și gastronomia zonei etc. Puteți descărca o broșură despre Saschiz aici.

Produsele locale oferite spre vânzare includ gemuri, miere, coșuri și alte obiecte de artizanat. Centrul comercializează cărți poștale și alte mici obiecte.

rule

Association of Ecotourism in Romania (AER)

ADEPT este membru Asociației de Ecotourism din România (AER) și colaborează cu alți membri AER pentru a oferi pachete turistice cu destinații multiple.

Produse locale

ADEPT şi produse locale

Târguri

Meşteşuguri

Turism

Walking brochure

Walking brochureTarnava Mare Walking brochure with detailed maps of the long-distance trail and shorter walking routes in the area.

See
publications for download.

Hărți turistice

tourist mapADEPT a publicat hărți turistice de calitate:
1:50,000 harta zonei Târnava Mare
1:25,000 harta zonei Ţara Branului

Hărțile sunt disponibile la Centrul de Informare Turistică din Saschiz, sau le puteți comanda prin: publicații.

rule

Travel articles in the press

In September 2007 ADEPT hosted Lucy Meyhew, journalist and Claire Delaney, photographer. Their article was published in the travel section of the Mail on Sunday on 16th December 2007 and can be viewed on the travelmail website.